co to jest web3

W świecie Web3, Donald Trump zostałby wyrzucony z sieci społecznościowej tylko wtedy, gdyby użytkownicy sieci (którzy byliby jej właścicielami) chcieli, by to się wydarzyło. A nawet gdyby tak się stało, na Web3 byłyby inne platformy, na których Donald Trump mógłby się udzielać. Technologia blockchain istnieje w jakiejś formie od ponad dekady, a przez większość tego czasu większość ludzi, którzy o niej myśleli, skupiała się na bitcoinie – cyfrowej walucie stworzonej w 2009 roku. Ale tak naprawdę z bitcoinem nie można było zrobić wiele poza kupnem lub sprzedażą i debatowaniem, czy wartość idzie w górę, czy w dół.

Rewolucja oparta na blockchainie

Istotne zagadnienia tegorocznego Cannes Lions to sport i sztuczna inteligencja. Ideą Web1 był właśnie otwarty, demokratyczny, zdecentralizowany Internet. Jednak budowa i sposób działania https://www.forexdemo.info/ Web2 – sieci, z którą obecnie mamy do czynienia, są dalekie od tych założeń. Web3 ma więc niejako powrócić do pierwotnego pomysłu na funkcjonowanie świata wirtualnego.

  1. Zmiana ta zbiegła się również z powstaniem platform blogowych, takich jak Blogger i WordPress, które umożliwiły zwykłym użytkownikom Internetu łatwe tworzenie własnych stron internetowych.
  2. Ocean Protocol (OCEAN) – Dane to nowa ropa i Ocean Protocol to potwierdza.
  3. Kiedy użytkownicy zaczną współtworzyć produkty, będzie można poznać ich punkt widzenia.

Ochrona własności intelektualnej

Zaproponowany w 2023 roku mechanizm „płać albo wyrażasz zgodę” miał być rzekomym ukłonem w stronę użytkowników w UE, dający im iluzję kontroli nad swoimi danymi. Zapłać miesięczny abonament, a Facebook czy Instagram nie będzie wyświetlał Ci spersonalizowanych reklam. Marzyłem o Internecie [w którym komputery] są w stanie analizować wszystkie dane przepływające przez Sieć – treści, linki oraz transakcje między ludźmi i komputerami. Maciej Budkowski — Prowadzi podcast Web3 Talks, w którym rozmawia z founderami, developerami i community managerami stojącymi za najciekawszymi projektami z obszaru Web 3.0. W ramach podcastu buduje również międzynarodową społeczność osób zainteresowanych tym tematem. Poza tym jest dyrektorem zarządzającym w agencji marketingowej Explain Visually, w której pomaga firmom opowiadać o skomplikowanych projektach w prosty sposób.

co to jest web3

Rewolucja internetowa: przejście od Web1 do Web3

co to jest web3

Wszystkie informacje i preferencje dotyczące użytkownika – Twoje dane – są własnością firm Big Tech zarządzających stronami WWW, które odwiedzasz, co tworzy scentralizowane podejście. Takie dane są bogate w informacje i mogą być wykorzystywane do tworzenia targetowanych reklam dostarczanych bezpośrednio do przeglądarki. To w ten sposób Google zarabia – reklamy stanowią ponad 80% jego przychodów.